خلاقیت


  •  خلاقیت یعنی دور شدن از چیزهای واضح و معمولی یا قطع رابطه با تفکر مبتنی بر عادت 
  •  خلاقیت یعنی نگاهی متفاوت به پدیده هایی که سایر مردم نیز به آنها می نگرند.
  •   خلاقیت یعنی آواز خواندن با نت های خویش  
  • خلاقیت یعنی توانایی صحبت کردن و گوش دادن به یک گربه.
  • خلاقیت یعنی وصل کردن دوشاخه به پریز خورشید.
  • خلاقیت یعنی خارج شدن از پشت  درهای بسته.
  • خلاقیت یعنی استعداد و میل دسته بندی و جدا کردن اشیا، مفاهیم و تصورات.
  • خلاقیت یعنی استعداد ابتکار و خلق کردن که به صورت بالقوه در هر فردی و در هر سنی وجود دارد و با محیط اجتماعی – فرهنگی در رابطه تنگاتنگی می باشد.
  • خلاقیت یعنی نگاه به چیزهای معمولی و پیش پا افتاده و دیدن چیزهای فوق العاده و غیر عادی در آنها.

در6 کلاه تفکر ،شما با کلاه آبی ،روند تفکر را مدیریت وجمع بندی می کنید ،با کلاه سفید اطلاعات را از جمع می گیرید ،با کلاه قرمز احساسات و عواطف جمع را می شناسید ،با کلاه سیاه نقدهای منفی ،با کلاه زرد نگاه و نقدهای مثبت و با کلاه سبز روشها و ایده های نو و خلاقانه را شناخته ،و در نهایت به نتیجه می رسد.

 

واضع 6 کلاه  تفکر ،روش معمول تفکر را همانند حفره گودالی توصیف می کند ،که با افزایش اطلاعات فرد همان گودال را عمیقتر می سازد ،و از دیدن جاهای دیگر برای حفر کردن باز می ماند،در حالیکه تفکر موازی نگاه فرد را به نقاط جدید معطوف می سا زد و اطلاعات و تجربه های جدید صرفا بر اندیشه های قبلی افزوده نمی شود .

 

در تفکر به روش 6 کلاه تفکر شما در می یابید هنگامی که جلسه را اینگونه مدیریت می کنید دیگر تنها شاهد آن نخواهید بود که یک فرد تنها با کلاه شیاه به جلسه قدم بگذارد و یا فرد دیگری تنها با کلاه قرمز تفکر کند بلکه همه مجبورند با 6 کلاه مز بور تفکر کنند و اندیشه های ذهن خود را ارائه کنند.

 

در نهایت فرایند تفکر باید تلاش کنید که با کلاه آبی به ارزیابی نتایج پرداخته و به یک  جمع بندی مناسب برسید ،و در نهایت در جهت حل مشکل یا موضوع مورد نظر تصمیم نهایی را بگیریم ،بدون شک هر یک از اعضاء می توانند کلاه آبی را به امانت گرفته و با آن به تفکر بپردازند، و در اتخاذ تصمیمات به شما کمک کنند.

 

پس از جمع بندی نقد های مثبت اکنون حاضران باید کلاه سبز که کلاه خلاقیت است،برسرمی رند، هنگامی که افراد کلاه سبز را بر سر می گذارند باید به راههای نو و روشهای خلاقانه بیندیشید ،که می تواند در آن موضوع مورد نظر اثر گذار بوده و به ایده های نو گیریهای خلاقانه منجر شود.

 

اگر می خواهید خلاقیت را در خود زنده نگه دارید،کمتر تلویزیون نگاه کنید ذهن شما توسط برنامه های تلویزیون اشغال می شود و دیگر قادر نیستیدخلاقانه فکر کنید،گویی با دیدن تلویزیون ،مغز شما از گوشهاو چشمهای شما نشست کرده وخارج می شود و بیشتر فعالیت مغز صرف مرور برنامه های تلویزیون می شود.

 

 بزرگترین وجه مشترک بین کودکان و دانشمندان و فلاسفه کنجکاوی و چراهاست که متأ سفانه در بسیاری از کودکان به دلیل عدم آگاهی والدین،خصوصیت ارزشمندازبین می رود و در نهایت این کودکان،در آینده به انسانهای    صرفا مقلد تبدیل می شوند که اکثر آنان از زندگی مرفهی بر خوردار نیستند و خلاء یک حامی در زندگی آنان احساس می شود.        

 

خمیرمایه شخصیت افراد خلاق ، استقلال اندیشه و شیفتگی فراوان آنها در برابر مسالۀ با فعالیت مورد علاقه است .فرد خلاق کسی استکه فکری نو و متفاوت ارائه دهد وبالطبع احساس گریز از کانال بندیهای مشخص ذهنی ، همنوا نبودن با دیگران و استقلال طلبی و آزاد اندیشی می تواند پایه های تراوش تفکر خلاق و خلق آثار تو را فراهم آورد .


خلاقیت در تمام فعالیتهای فردی و گروهی انسان مشاهده می گردد با شدت و ضعفهای مختلف . بالقوه و پرورش پذیر ، در همه انسانها وجود دارد . برای پرورش خلاقیت ، باید از کودکی آغاز نموده و به کودکان و نوجوانان امکان تفکر داد و آنان را از انجام دادن فعالیتهای قالبی و از پیش تعیین شده تا حد امکان برحذر داشت .


خلاقیت نیازمند تفکر مستمر و تفکر نیازمند محیطی ، منظم و آرام است . برای تفکر مؤثر ، باید محیط پیرامونی آرام ، بدون سر و صدا و دارای کمترین آشفتگی باشد ، محیط آشفته و درهم ریخته ، به ذهن هم منتقل شده و آشفتگی را وارد آن می کند ، بنابراین بیش از هر کاری ، برای آرامش ، سادگی و نظم محیط پیرامونی خود بکوشد .

/ 3 نظر / 20 بازدید
سیروس حافظی

سرکار خانم فرهادی از دیدن وبلاکتان لذت بردم موفق و موید باشید در صورت تمایل میتوانید از مطالب وبلاک ذهن ورزی در وبلاکتان در صورت مفید و مناسب تشخیص دادن استفاده فرمائید ضمناٌ با ایمان به نظر کارشناسانه تان ممنون خواهم شد که با بازدی از وبلاک ذهن ورزی نظر کارشناسانه تان را ابراز فرمائید .با تشکر

ایم

با سلام و کار زیبایی دارید انجام میدید و با یاری خدا و قدرت فراوان رو به جلو پیش برید و از اینکه از بچه هامون خوب مراقبت میکنید ممنونم

سهیلا وشاحی

با سلام و خسته نباشید ممنون از زحمات شما سرکار خانم فرهادی بی شک توانمندی ها و قابلیت ها شما دلیل محکمی بر وجود ذهن خلاق شماست با سپاس و خسته نباشید فراوان[چشمک][لبخند]