آیا همیشه باید نقاشی کودکان را تحسین کرد؟

 

آیا همیشه باید نقاشی کودکان را تحسین کرد؟    

  توصیه روان‌شناسان به شما این است که همیشه با گفتن این جمله که چه نقاشی زیبایی، کودک‌تان را تشویق کنید اما به او دروغ نگو یید زیرا کودکان می‌توانند متوجه تشویق بی‌جا شوند.

 در هنگام نقاشی قدرت جستجوگری واستدلال کودکان به کار می افتد .نقاشی برای کودک از نظر پیدا کردن شخصیت خودش نیز اهمیت دارد. او در هنگام نقاشی دنیا را به همان صورت که دیده است مجسم می کند و شخصیت خود را نمایان می سازد.

نقاشی کودکان اغلب پنداری است نه تجسمی.از دیدگاه پیاژه نقاشی کودک چیزی ما بین بازی و تصاویر ذهنی است.

گاهی کودک از دادن جواب درباره موضوع هایی که نقاشی کرده عاجز است و نمیداند چرا اینگونه نقاشی کرده است٬ این امر به سبب آن است که  ضمیر ناخودآگاهش  درنقاشی هایش ظاهر می شود و خود کودک از ناخوآگاه  بی اطلاع است.


آیا باید نقاشی کودکان را نگه داشت؟

وقتی کودکی نقاشی می‌کشد و آن را به شما می‌دهد یعنی کادویی به شما تقدیم کرده که بابت آن تلاش بسیار کرده است. پس کادوی او را دور نیندازید یا حداقل همان لحظه این کار را نکنید. معمولا کودکان از تماشای نقاشی‌های یکی دو سال قبل خود بسیار ذوق‌زده می‌شوند و این کار آنها را تشویق به ادامه کار و بهبود هنرشان می‌کند.


آیا می‌توان نقاشی کودکان را نقد کرد؟

نقاشی‌ها تولیدات آنی هستند. به همین دلیل تفسیر آنها آن هم توسط انسان‌های بالغی که دیدشان به واسطه ترس‌ها و پروژه‌های روزانه تغییر کرده بی‌فایده است. نقاشی‌ها تنها گویای شخصیت در حال ساخت کودک هستند. مثلا اگر کودکی ۲ درخت تنومند را در کنار دو نهال به تصویر می‌کشد ممکن است بخواهد خانواده‌ای را ترسیم کند. توصیه ما به شما این است که نقاشی‌ها را نقد نکنید بلکه از خود کودک بخواهید آنچه را ترسیم کرده برای شما تعریف کند و قضاوت را به گفته های او بسبارید.


اینکه کودک همیشه تصویر یک چیز را بکشد طبیعی است؟

برخی کودکان تنها به خانه کشیدن یا کشیدن درخت علاقه دارند. دلیل این امر آن است که آنها تنها به مسایل روزانه یا علایق خود دارند فکر می‌کنند. تکرار یک نقاشی کار غیرطبیعی نیست. اتفاقا این کار سبب افزایش مهارت در آنها می‌شود. اما اگر کودک‌تان مرتبا تصویر سیاه و ناخوشایند را به تصویر می‌کشد و این نقاشی‌ها با علایم دیگر مثل بروز مشکل در مدرسه یا خانه همراه است باید با یک روان‌شناس در مورد آ‌نها صحبت کنید.


آیا دستکاری در نقاشی‌های آنها کار صحیحی است؟
نقاشی‌های کودکان معمولا کمی دور از حقیقت است. ممکن است آدمک نقاشی او ۴ انگشت و خورشیدش قرمز باشد. دلیل آن هم این است که کودکان آنچه را می‌دانند می‌کشند نه آنچه را می‌بینند. برای آنها خانه همیشه سقف تیز مثلثی دارد. سعی نکنید حقیقت را به آنها بفهمانید. دست‌شان را آزاد بگذارید تا آنچه را می‌خواهند بکشند. اگر خودشان موافق‌اند شما می‌توانید به نقاشی آنها گل یا خانه بیفزایید. اگر بخواهید حقیقت را به آنها نشان دهید ممکن است از نقاشی زده شوند.                                            

/ 0 نظر / 15 بازدید