(در موسسه)کودک من...

واحد مشاوره موسسه مطالعه و خلاقیت

کودک و نوجوان 

 ( از کودکی پرسیدم ، وقتی رنگ صورتی را می بینی چه چیزی به یادت می آید ؟

پس از کمی فکر گفت : به یاد یک بوی خوش................ )

 

در کنار کودکان زیستن آن هم از هر سن و فرهنگی نشاطی بدون وصف می آفریند و گاه این منم که از کودکان می آموزم و لذت همصحبتی با این معلمان کوچک شعفی است شیرین تراز عسل .

کودک مانند کاغذ سفیدیست که با هر چه بخواهیم خوش خط و بدخط میتوان آن را پر کرد ، پس بیایید زیبا بنویسم بر سپیدی دل کودکانمان . از احساسات و عواطف سرشار کودکان موسسه هر چه بگویم کم است.چنان هیجانات بدون فیلتر و صادقی بروز میدهند که گویی با فرشته ها قصد رقابت دارند ، امیدوارم نسل تازه ما هیچ وقت گرفتار کدورت و تجربه های تلخ رفتاری نشوند .

بدون شک خوبیهای کودکانمان بسیارند و غیرقابل شمارش از احساس مددکار بودن گرفته تا خوش زبانی و ............. در کنار این همه خوبی بهتر است آگاه باشیم عمده ی ناهنجاریهایی که کودکانمان به آن دچار میشوند چیست .

از مشکلات شایع در کودکان :

1-    لجبازی و تعصب بر عقاید

2-    ذهن پراکنده و بدون تمرکز

3-    گوشه گیری ناشی از خلق

4-    گوشه گیری ناشی از اتفاقات

5-    بی نظمی

6-     پرخاشگری

7-    روحیه مبارز

8-    حس انتقامجویی و تلافی

9-    اضطراب جدایی از والد

10-   ترس از محیط جدید

11-   خام حرکت – کند حرکت – بیش فعال

-     تمام موارد ذکرشده با درایت و آرامش برطرف میشوند.هیچ گاه اجازه ندهید کودکان متوجه دست پاچگی شما شوند همواره داشتن یک چهره آرام و مهربان در عین حال مصمم و قاطع در برخورد ، برگ برنده شماست .

-   ناگفته نماند زندگی خوابگاهی و اقماری برای خانواده های ساکن در این منطقه مشکلاتی ایجاد کرده که تاثیر ان بر زندگی انکارناپذیر است. والدین و فرزندی که تنها زندگی میکنند و کودک از ارتباط با اقوام و دید و بازدیدهای مکرر و مشاهده همصحبتی های والدین با دیگران به صورت صمیمی محروم است،بیشتر دچار نگرانی های ناشی از رفتار کودک میباشند چراکه بودن در شهر خود و کنار اقوام باعث میشود مشکلات  و ناسازگاریهای کودک به چشم نیاید. اما این دلیلی نیست بر هضم مشکلات ، تغییر رفتار در کودکان ساده تر از آن هست که گمان میکردیم.

-    سن 3 تا 6 سال اوج پایه گزاری یک شیوه تربیتی بر فرزندمان است تا سن 8 سالگی تثبیت و زمان برای تغییر دادن داریم پس از آن زمانی چند برابر و سخت تر برای تغییر نیاز داریم. پس بیخیال از کنار این رده سنی گذر نکنیم چرا در آینده حاصل این توجه و تمرکز را در سلامت بهداشت روانی ، موفقیت ، هوش هیجانی نرمال و انسانی ایده آل خواهیم دید.

-   از بحث و جدلهای بیهوده با همسر و فرزندان که فقط باعث آشفتگی ذهنی میشود بپرهیزید ، تمام شیوه های تربیتی زمانی اثرگذارند که بستر تربیت سالم باشد به این معنی که والدین صبور و با عاطفه و بدور از تنش های روحی باشند .

- برای مدت زمانی تلویزیون را خاموش کرده و کنار هم بنشینید و با یادآوری خاطرات و مشورت در مورد موضوعی خاص فضایی شاد با خانواده ایجاد کنید فراموش نکنیم در بحثها با پرسشهای مکرر در فرزند خود برای ابراز عقیده ، انگیزه ایجاد کنید.

- برای رسیدن به (خانه – مغازه – موسسه ......) همیشه از یک مسیر نروید به کودک نشان دهید برای رسیدن به هدف اجازه دارد راههای دیگری را امتحان کند.

- محیط بیرون مانند یک اردوی علمی برای کودکان است در هنگام گردش به او اجازه دهید هر چیز نا آشنایی را لمس و بررسی کند.

-  برای ساخت کاردستی و یا یک وسیله کودک را ملزم به استفاده از  وسایل بازیافتی که خودش کاربرد آنها را پیدا کند،تشویق کنید.

- برای مجازات و تنبیه از منع کودک نسبت به عاطفه ، دوستی ، محبت خود استفاده نکنید چرا که نتیجه مثبت که نخواهد داشت پیامدهای منفی در بر دارد.

- حتما کودکان خود را در یک رشته هنری و ورزشی به صورت دایم بنا به اشتیاق کودک مشغول کنید.

- برای ایجاد حس اعتماد به نفس سالم – مسوولیت پذیر بودن – توانایی مدیریت – سخنوری – تحرک جسمی سالم – منظم بودن – روحیه انتقادی ......... از سنین پایین آغاز کنید .

- زمان قابل توجهی را روزانه برای صحبت با کودک اختصاص دهید ، گاهی پرخاشگریها و ناسازگاریهای کودکان ناشی از عدم سیراب شدن از حضور والد – در آغوش نبودن و مورد توجه قرار نگرفتن است. ذهن کودک دایم به دنبال جذب توجه و تحسین والد است پس به نیاز او پاسخ مثبت و شایسته احساسش داده شود .

- با ملایمت و محبت با کودک خود برخورد کنید و اگر به او نه گفتید ، هم چنان که روی « نه » خود تأکید می  کنید علل آن را صمیمانه برای کودک بازگو نمایید .

- تاکید فراوان برای والدین : از تماشای فیلمهای ترسناک و صحنه های خشن در حضور کودکان بپرهیزید ، چرا که کودکان تا سن 7 سالگی به خوبی نمی توانند تفاوت بین واقعیت و تخیل را درک کنند .

- فراموش نکنیم گاهی خشن شدن کودکان ناشی از تمایل آنها برای قوی نشان دادن خودشان است ، پس قبل از برخورد با کودک ابتدا هیجانات کودک را بشناسیم ، مسلما شیوه برخورد ما متفاوت خواهد شد .

- سؤال ، در واقع انعکاس از ذهن تشنه ای است که می خواهد با دریافت جواب از فردی که بهتر از او می داند خود را سیراب کند ، اگر چه احتیاج ، باید فوراً برآورده شود اما کمی مکث بین سؤال و جواب ، غالباً می تواند افکار و ایده ای مفید جهت مباحثه و گفتگو به بار آورد . والدین ، نه تنها باید درباره امور مربوط به کودک ، بلکه درباره امور خانه و مدرسه نیز از او نظر خواهی کنند و عقاید او را مانند عقاید بزرگسالان بشمار بیاورند .

- حدود یک متر از اتاق کودکتان را از سطح زمین به طرف بالا به طور سراسری و افقی کاغذ سفید بچسبانید و به او بگویید هر طور که دوست دارد روی آنها نقاشی و طراحی کند . در تزیین اتاق او از سلیقه اش استفاده نمایید . به او یاد دهید که هر چند روز یک بار محل وسایلش را در اتاق تغییر دهد تا به این وسیله زمینه خلاقیت در او پرورش یابد .

/ 0 نظر / 15 بازدید